14 gizli iPhone ayarı

14 ‘Gizli’ iPhone Ayarı

Telefonunu süper hızlı şarj etmeyi ve iPhone’un bazı gizli özelliklerini bilmek ister misin? Bu etkili kısayollar zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

1.Gizli özellikler ile kolaylık sağlayın

Belirli uygulamaların kendi gizli özellikleri vardır. Safari’de son kapatılan sekmelerin yedeklendiği bir yer vardır ve bu sekmeler arasından son kapatılan sekmelerin hepsini görür ve istediğinizi yeniden açabilirsiniz. Bunun için Safari’de ekranın sağ alt köşesindeki “Yeni Sekme” düğmesini açın, ardından son kapatılmış sekmeleri görebileceğiniz “+” düğmesini basılı tutun. Başka bir kullanışlı Safari özelliği ise “Yeni Sekme” düğmesine basarak sağ alt köşedeki “Bitti” düğmesini basılı tuttuğunuz zaman ortaya çıkıyor. Bu işlem, açık tüm sekmelerin tek seferde kapatılmasını sağlar.

2.Telefon belleğini temizleme

Telefonunuz yavaşlarken bazen açıp kapamanız bu sorunun giderilmesi için yeterli değildir. Bunun yerine, “Güç” düğmesini basılı tutmayı deneyin ve telefonunzda kaydırma ve kapatma seçeneği sunulduğunda, “Menü” düğmesini basılı tutun. Bu, telefonunuzu önbelleğini sıfırlar ve RAM’i boşaltıp, uygulamanızdan herhangi birinin kapladığı alan miktarını azaltır. Bu hareket telefonunuza hız kazandıracaktır.

3. Erişilebilirlik modu

Plus boyutlu telefonlarını piyasaya sunduktan sonra Apple, insanların bu büyük telefonları kolayca kullanmasını sağlayacak bir yol da hazırladı. Buna “Erişilebilirlik” deniyor ve telefonu tutarken ekranın çok daha erişilebilir olması için iPhone ekranının üst kısmını aşağı kaydırıyor. Bu özelliği kullanmak için, home tuşuna iki defa hafifçe vurun (basmayın).

4. Pusula uygulamasında “Su Terazisi”

Kamping ya da tırmanma etkinliklerinde pusulayı kullanıyor olabilirsiniz. Peki pusulanın böyle bir özelliği olduğunu düşündünüz mü? İşte denemek isteyebileceğiniz bir özellik: Uygulamayı açarak telefonu sağa doğru hafifçe basmanız yeterlidir ve su terazisine erişebilirsiniz. Gerçek bir marangoz terazisi gibi “su terazisi” de bir yüzeyin eğim seviyesini ölçer. Duvarlara resim asarken veya düz bir yüzey gerektiren herhangi bir etkinlikte yardımcı olabilir.

5. “Otomatik düzeltmeyi” düzeltin

Arkadaşlarımızla mesajlaşırken bazen “otomatik düzeltme” özelliği sayesinde yazmak istemediğimiz şeyleri farkında olmadan gönderiyoruz. Fakat endişelenmeyin. Artık otomatik düzeltmenin sizi utandırmasına izin vermeyeceksiniz. Tabi ki tamamen bu özelliği kapatarak çözebilirsiniz. Fakat tamamen kapatmak yerine yanlış kelimeleri düzelteceğiz. Daha da önemlisi bazı kısaltmalar ile istediklerimizi otomatik yazabileceğiz. “Klavye” ayarlarınızdaki “Metin Değiştirme” ye gidin ve sıklıkla kullandığınız kısaltmalar ekleyin. Örneğin,  “mrb” yazarken, telefon varsayılan olarak “Merhaba” olarak düzeltsin. Ya da “sa” yazdığınızda “selamün aleyküm” yazmasını sağlayabilirsiniz 🙂

6. Kulaklık Hileleri

iPhone’unuzla gelen kulaklıklar yalnızca müzik ve telefon görüşmeleri için değildir. Aslında, kulaklığın teline bağlı olan ses denetleyici düğmeler de fotoğraf çekmek için kullanılabilir. “Kamera” uygulaması açıkken yukarı veya aşağı düğmesine basarak fotoğrafları çekebilirsiniz. Bu hüner, kulaklıklar olmadan da çalışır: “Kamera” uygulaması açıkken, resim çekmek için telefonunuzun yan tarafında bulunan ses seviyesini yukarı veya aşağı tıklayın.

7. Siri’yi Doğru Ayarlama

Telefonunuzun “Hey Siri”yi dinle özelliği açık ise sadece seslenerek Siri’yi çağırabilirsiniz. Zaman zaman bulunduğunuz ortamlarda Siri kendisine seslenmediğiniz halde aktif hale gelebilir. Bu durum “Siri”ye benzer bir kelime kullandığınız zaman ortaya çıkar. Böyle durumlarda yanlış telaffuzu düzeltmek için Siri’ye “Siri sana seslenmedim” diyebilir ya da Ayarlar bölmünden “Hey Siri”yi dinle seçeceğini kapatıp yeniden aktif edebilirsiniz. Yeniden aktif ettiğinizde Siri’yi çağırma şeklinizi yeniden tanımlamanız gerekecektir.

8. Pilinizi Uzatın

Telefonunuzun pilinin neden bu kadar çabuk bittiğini merak mı ediyorsunuz? Öğrenmesi oldukça kolaydır.  “Ayarlar” bölümüne gidin ve “Pil” e tıklayın. Böylece, tüm uygulamalarınızın ve tam olarak ne kadar pil emdiklerinin bir listesi sunulacak. “Pil sayfası” nda, iPhone’unuzun pil ömrünü uzatacak “Güç Tasarruf Modu” na da değiştirebilirsiniz. Eğer pilinizin çabuk bitiyor olması uygulamaların fazla güç tüketmesinden kaynaklı değilse muhtemelen bataryanızın ömrü dolmuş ve iPhone pilinizi değiştirmeniz gerekiyor demektir.

9. Depolama alanınızı kontrol edin

iPhone’nunuzdaki en önemli özelliklerden birisi de depolama kullanımıdır. Telefon hafızanız doluysa, en çok alan kaplayan şeyleri kontrol etmenin bir yolu, “Kullanım” ayarlarına gidip “Depolama” yı tıklamaktır. Telefonunuzda yer kaplayan tüm uygulamaları ve ne kadar yer kapladıklarının bir listesini sunar. Bu listede hiç kullanmadığınız bazı eski uygulamalarınız varsa bunları silebilir ve biraz yer kazanabilirsiniz.

10. Yatmadan önce “Night Shift” kullanın

Sürekli olarak gün boyunca ekranlara bakmak gözlerinizi rahatsız edebilir. Neyse ki Apple, ekranınızın rengini, özellikle yatmadan önce gözlerinizi daha az yoracak şekilde daha sarı bir ton olarak değiştiren “Night Shift” özelliğini kullanıma sundu. Açmak için “Ayarlar” bölümüne gidin, ekranın üst kısmındaki arama bölümünden “Night Shift” araması yapın ve “Night Shift” özelliğini etkinleştirmek, zamanlamak ve kontrol etmek için seçenekleri kullanın. Telefonunuz eski bir iOS cihazında çalışıyorsa, bu özelliği etkinleştirmek için fazladan bir adım daha mevcut: “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra “Ekran ve Parlaklık” ı tıklayın. Burada “Night Shift” özelliğini etkinleştirip kontrol edebilirsiniz.

11. Kamera hileleri

iPhone ve harika kamerası, fotoğraf çekme konusunda harikalar yaratmamıza yardımcı oldu. Ve kendi gizli özellikleri de mevcut.. Örneğin, bir video kaydederken, ekranın sol alt köşesinde görünen yuvarlak düğmeye basarak da fotoğraf çekme işlemi yapabilirsiniz. Başka bir kolaylık ise fotoğraf çekerken, yuvarlak fotoğraf düğmesini basılı tuttuğunuzda, telefonunuzda bir sürü görüntü çekeceğinden seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler bulacaksınız.

12. Telefonunuzu daha hızlı şarj edin

Telefonunuzun kapalı kalması için biraz zamanınız varsa ve telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj etmeniz gerekiyorsa, şarj olurken “Uçak Modu” nu açın. Bu yöntem, telefonunuzu şarj ederken pilin daha çabuk dolmasını sağlar ve acele ettiğiniz durumlarda işe yarar.

13. Telefon titreşimlerini özelleştirme

Belirli kişiler aradığında ve ya mesaj attığında zil sesini özelleştirebildiğiniz gibi kişilere özel titreşim de ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? “Kişiler” listenizdeki belirli bir kişiyi tıklayın ve “Düzenle” yi tıklayın, ardından “Titreşim” e gidin ve “Yeni Titreşim Yarat” düğmesine basın. Oradan istediğiniz kişi için özel bir titreşim seçebilirsiniz.

14. En iyi sinyali bulun

İster yabancı bir ülkede olun veya ofisinizde olun farketmez. Telefonunuzun çekim gücünün kötü olduğunuz gördüğünüz zaman en iyi sinyalin nerede olduğunu bulmak için bu numarayı tuşlayabilirsiniz. * 3001 # 12345 # * numaralı telefonu iPhone’unuza çevirin ve arama tuşuna basın. Bu, hizmetin gücü konusunda belirli bir alanın aldığı tam puanı gösteren “Alan Modu” aracını başlatacaktır. (Profesyonel kullanıcılar için uygundur.)

iPhone telefonlarınız hakkında çözemediğiniz bir problem ya da arıza olursa bizi aramaktan çekinmeyin: 0212 931 88 34

[social_share_list]
1 Comment
  • Hande
    Posted at 12:49h, 31 Ekim Yanıtla

    Her ne kadar bazılarını biliyor olsam da faydalı bilgileri derlemişsiniz. Teşekkürler.

Post A Comment